25-34 Yaş Grubunun 1 Numaralı Tercihi Tatilbudur Oldu

featured
25-34-yas-grubunun-1-numarali-tercihi-tatilbudur-oldu.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TATILBUDUR, PANDEMİYLE DEĞİŞEN TRENDLERİ VE TATİLİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜNÜ WEBRAZZI SUMMIT 2022’DE DEĞERLENDİRDİ

 

Kendine has iklimlerde ve değerli turizm destinasyonlarında keyifli tatil deneyimlerine aracılık eden Tatilbudur; Türkiye’nin Lider Girişimcilik ve Teknoloji Konferansı WebrazziSummit 2022’nin gümüş sponsoru oldu. Tatilbudur adına oturum konuşmasını yapan Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barış Nefesoğlu pandemi döneminde değişen tatil trendlerini ve tatilin dijital dönüşümünü ele aldı. Nefesoğlu konuşmasında “ Tatilcilerin alışkanlıkları ve tatilden beklentileri değişti. Gençlerin rezervasyon içindeki pay oranı yüzde 30’lara ulaşırken, çocuklu ailelerin payı yüzde 40 seviyelerinde. Gençler eğlenmek, keşfetmek, son dakika planlarıyla tatil yapmak istiyor. Gençlerin tatil davranışlarını çok kullanılan sosyal medya mecralarında gördükleri reklamlar tetikliyor.” dedi.

 

Türkiye’de turizm sektörünün öncüsü Tatilbudur; 56 ilde 500’den fazla acentesi ve 2.500’ün üzerinde tatil danışmanı ile 1 milyon otel misafirine keyifli tatil planlarında aracılık ediyor. Web sitesinde 50 milyon ziyaretçiyi ağırlayan ve 140 milyon görüntülenme kaydeden marka çağrı merkezlerinde 2 milyon çağrı alarak yurt içi ve yurt dışı tatil planlarının organize edilmesine katkıda bulunuyor. 25 yıllık büyüme yolculuğunda hızlı büyüme kaydederek sektörün başarılı isimlerinden biri olmayı başaran Tatilbudur; gümüş sponsor olarak katıldığı WebrazziSummit 2022’de turizm sektörünü değerlendirdi. Oturum konuşmasını Tatilbudur Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barış Nefesoğlu yaptı. Yıllara göre turizm sektörünün gelişimine değinen, tüm dünyayı ve tüm sektörleri etkileyen pandeminin turizm sektörünü nasıl etkilediğini, yeni tatil trendlerini ve tatilin dijital dönüşüm süreçlerini açıkladı. 

 

Turizm Sektörü Pandemi Dönemine Hızlı Adapte Oldu: Oteller Kurallara Hazırdı

Kalabalık, hijyen ve ekonomik konuların ön planda olduğu pandemi sürecinde tatil türlerinde çeşitliliklerin arttığını ifade eden Ö. Barış Nefesoğlu; yurt dışı tatillerinde ciddi bir düşüşün yaşandığını, kamp ve özel konsept resort turizminin artış gösterdiğini belirtti. Türkiye turizminde büyük bir pasta payına sahip olan her şey dahil konseptlerin de pandemi koşullarına uygun olarak tercih edildiğini ifade etti. Ulaşım odaklı kültür turlarında kalabalıkların etkisiyle azalma görülse de turların pandemi koşullarına uygun olarak düzenlendiğini kaydetti. 

 

Tatil Planları Yapanların Sayısı Artıyor: Bekarlar Karnaval ve Konserlere, Evliler Spa ve Deniz-Kum Konseptli Tatillere

Nefesoğlu’na göre; son 1,5 sene içerisinde tatile çıkmış olanların ve önümüzdeki süreçte çıkmayı düşünenlerin oranı her geçen gün artıyor. Pandemiden kaynaklı iptal trendi ise düşüşe geçti. Her dönem yaz sezonunda deniz ve kum tatilinin popülerliği artarken; gemi-cruise, kamp gibi alternatif tatiller daha az tercih ediliyor. Bekar misafirler karnaval ve konserlere evli misafirler ise spa ve deniz-kum turizmine yöneliyor. 

 

Kadınlar Acente Seçiminde Daha Hassas ve Sadık, Genç Yetişkinler Ucuz ve Plansız Tatil Yapıyor

Deniz ve kum tatili tüm kesimler için her dönem revaçta olsa da, 34-45 yaş aralığındaki kişiler için çok daha ön planda.“Bütçe” tatil planlamasında açık ara öne çıkan etken olmaya devam ediyor. Farklı tatil opsiyonlarınave internetten seçenekleri araştırmaya eğilim de geçen döneme benzer şekilde üst sıralarda yer alıyor. Tur şirketi/acente seçimi konusunda kadınlar daha hassas ve sadık; aynı zamanda tatil çeşitliliği de onlar için daha önemli. Genç yetişkinler ise plansız hareket etmeye ve ucuz olan tur şirketini seçmeye daha meyilli.

 

Sektör Büyüyor, Kadın Kadına Tatil Oranlarında Ciddi Artış Var

Tatilcilerin alışkanlıkları ve tatilden beklentileri değişti. Gençlerin rezervasyon içindeki pay oranı yüzde 30’lara ulaşırken, çocuklu ailelerin payı yüzde 40 seviyelerinde. Gençler eğlenmek, keşfetmek, son dakika planlarıyla tatil yapmak istiyor. Gençlerin tatil davranışlarını çok kullanılan sosyal medya mecralarında gördükleri reklamlar tetikliyor. Her 10 kişiden 8’i rezervasyonunu online mecralardan yapıyor. Kadınların alışveriş davranışlarını daha önce yaptıkları deneyimler etkiliyor ve en yüksek marka sadakati 34-45 yaş grubu kadınlarda görülüyor. 

 

Yetişkinler Dinlenmek ve Rahatlamak için Tatilde

Tatilin ana çağrışımlarını halen dinlenmek, rahatlamak, zihni boşaltmak ve nefes almak oluşturuyor. Tatilde beden ve zihin rahatlıyor, bu da dengelenmeyi ve mutluluğu getiriyor. Yaklaşan yaz mevsimiyle birlikte akla ilk gelen tatil türü «deniz, kum, güneş» tatili. Özellikle pandemi ve ekonomik krizin etkisiyle de kendini yorgun hissedenler var. Bazı yetişkinler rahatlığı konfor ve 5 yıldızlı oteller ile özdeşleştirirken, bazıları ise şehirden uzak olmaktan, doğada vakit geçirmekten, çadır tatilinden de bahsedebiliyor.

 

Bekar Yetişkinlerin Kaçış Bileti Tatil

Tatil zamanları tüm sene boyunca iple çekiliyor, çünkü bu zamanlar, günlük tüm sorumluluklardan, kişisel ve sosyal stres kaynaklarından bir kaçış bileti sunuyor. Evde çocuk, ev işleri ve bir de çalışma hayatıyla boğuşan çalışan kadınlar ise birer «prenses» olmak ve sadece hizmet almak istiyor. Aileleriyle yaşayan bekar yetişkinler içinse tatil, evden ve kurallardan bir kaçış.

 

Keşif Tutkusu Her Zaman İlgi Görür

Tatilde farklı bir yerde olmak, farklı bir deneyim yaşamak genel beklentilerden. Bazen bu keşif, özellikle çalışanlar için içsel bir yolculuk, kendinle başbaşa olmak, kendini dinleyebilmek, hiçbir şey yapmamak anlamına da gelebiliyor. Yeni yerleri keşfetmek isteyen özellikle bekarlar veya küçük çocuğu olmayanlar ise artık pandeminin de bitmesiyle kültür turlarını ya da yurt dışını da tercih edebiliyor. 

 

Gençler için Tatil Eğlenmek Demek

Özellikle pandemide sosyalleşemeyen, evde ve kısıtlı alanlarda vakit geçiren gençlerin sıkıldığı, eğlence ve heyecan arayışında olduğu söylenebilir. Bunun için birçok genç tatilde etkinlik yapmak, sosyalleşmek, eğlenmek ve aslında yorulmak istiyor. Küçük çocuklu aileler ise, genelde çocuklarının eğlenmesine ve mutlu olmasına daha fazla odaklanıyor. Çocuklara yeni bir deneyim kazandırmak, eğlendirmek ebeveynleri de tatmin ediyor. Çocuklar eğleniyorsa, ebeveynler de mutlu oluyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

25-34 Yaş Grubunun 1 Numaralı Tercihi Tatilbudur Oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir