Başkan Tokat, Müjdeli Haberi Verdi Kanayan Yara Su’ya Çözüm Bulundu

featured
baskan-tokat-mujdeli-haberi-verdi-kanayan-yara-suya-cozum-bulundu.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, mahalle sakinleriyle buluşmak, vatandaşın sorunlarını dinlemek, mahallelerde yapılan ve yapılması planlanan çalışmaları yerinde incelemek için düzenlediği ziyaretlere Ortaköy, Akkovanlık ve Çallı mahalleleri ile devam etti.

 

Türbe grup köyleri arasında yer alan Ortaköy, Akkovanlık ve Çallı’da gerçekleşen vatandaş buluşmalarına; Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Ateş ve Halil Mutlu, CHP Milas İlçe Başkanı Tüze Çetinkaya, CHP Milas İlçe Yönetimi, Milas Belediyesi birim müdürleri, Ortaköy Muhtarı Mehmet Aral, Çamlıyurt Muhtarı Erkut Aktaş, Olukbaşı Muhtarı Nihat Çınar, Akkovanlık Muhtarı Mustafa Yıldız ve Çallı Muhtarı Burhan Kara ile mahalle sakinleri katıldı.

 

“SİZE MÜJDELİ HABERLERLE GELDİM”

İlk olarak Ortaköy köy kahvesinde mahalle sakinleriyle bir araya gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Türbe köylerinin değerli muhtarları, değerli sakinleri. Size önemli müjdelerle geldim. Burada konuşulacak konular türbe grup köylerinin ortak sorunlarıdır. Biliyorum en büyük sorununuz içme suyu. Türbe köylerinin yaşadığı su sıkıntısına çözüm bulacağız. Kultak'ta yerel su sahaları ile sorun çözüldü. Burada yerel su kaynakları ile sorunu çözemiyoruz. MUSKİ, 2023 yılında yapılacak projeyi onayladı. Arıtma Tesisi kurularak su sorunu çözülecek. Arıtma Tesisi ile baraj veya maden sahalarındaki su arıtılacak ve buranın kanayan yarası kapanacak.” dedi.

 

“ÇAMUR DERDİNE SON! 40 BİN METRE KARE PARKE DÖŞENECEK”

Ortaköy ve diğer mahallelerdeki yol düzenleme çalışması programının hazır olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Tokat; “Türbe köylerini kapsayan 40 bin metre karelik parke işi yapacağız. Söğütçük’teki çalışma bitince yani yaklaşık 1 hafta sonra ekiplerimiz burada olacaklar. Muhtarlarımızla sürekli istişare halindeyiz. Çalışmalar metre karesi az olan köyden çok olan köye doğru ilerleyecek. Haklı olarak dert yandığınız çamur sorunu bu çalışmaların ardından sona erecek.” diye konuştu.

 

“PAZAR YERİNİ TASARLARKEN SADECE SATICIYI DÜŞÜNMEDİK!”

Türbe’deki mahallelere yapılacak çok amaçlı Pazar yerleri hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Başkan Tokat, konuyu detayları ile anlatarak vatandaşların aklındaki bütün soru işaretlerini giderdi. Başkan Tokat, yapılacak çok amaçlı pazar yerleri hakkında şu bilgileri verdi:

 

“Ortaköy çevre mahallelerde yaşayan siz değerli hemşehrilerimizi yakından ilgilendiren pazar yeri konusuna da değinmek istiyorum. Hazır olan düzenek sadece satıcıları düşünen bir düzenek. Biz istiyoruz ki alışveriş yapmaya gelenler de rahat etsinler.

 

“SADECE YAPMAYACAĞIZ, AYNI ZAMANDA YAPTIĞIMIZI KORUYACAĞIZ”

Bağdamları'ndaki ekip 15 güne kadar buraya gelip çalışmalara başlayacak. Burası geniş ve güzel bir alan. Buraya bölgeye has sürekli görevlendireceğimiz bir ekip belirleyeceğiz. Çünkü biz projeyi tamamladıktan sonra yapılanı da korumak istiyoruz.

 

“7 MAHALLEYİ KAPSAYAN TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ’NDEN DESTEK TALEBİ GELMEDİ!”

Tarımsal alanda üreten emekçilerimizi korumak istiyoruz. Hayvancılıktan, sebzeciliğe hatta halıcılığa varıncaya kadar birçok alanda destekleme yaptık.

 

Son olarak 12 mahalleyi kapsayan yüzde 50 hibeli buğday tohumu için destekleme başlattık. Oda ve kooperatiflerle çalışmayı çok seviyoruz. Türbe’de 7 mahalleyi kapsayan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olmasına rağmen bizden destek talebinde hiç bulunulmadı. Kooperatif Başkanı bizimle iletişime geçerse burada da çalışma yapmayı çok isteriz.

 

‘NASIL ÜRETECEĞİZ?’ DİYORSUNUZ. BİZ DESTEK OLMAYA HAZIRIZ.

Unutmayın ki; bu ülkenin geleceği üretimdedir. Pandemi, savaş, ekonomik krizler gıdanın insan hayatındaki önemini bir kez daha gözler önüne serdi. İlk üçte olduğumuz tarımsal ürünlerde dahi dışa bağımlı hale geldik. ‘Nasıl üreteceğiz?’ diyorsunuz. Biz destek olmaya, katkı sağlamaya hazırız. Aksi takdirde gıda krizi kapıdadır. Rusya-Ukrayna Savaşı buğday, şeker pancarı gibi ürünlere etki etti. Fiyatları hepimiz görüyoruz. Üretmekten başka çaremiz yoktur.

 

“İŞBİRLİĞİNE VE ANLAYIŞA İHTİYACIMIZ VAR”

Kırsal mahallelerde şehir merkezinden farklı sorunlar var. Kırsal alanlara çok önem veriyoruz. Milas kırsalı fazla bir ilçe. Hizmet götürürken ayrım gözetmiyoruz. Bu işler bütçe gerektiren çalışmalar. İşbirliğine ve anlayışa ihtiyacımız var. Tüm bölge halkımıza teşekkür ediyorum. Çalışmaların hayırlı olmasını diliyorum.”

 

AKKOVANLIK VE ÇALLI MAHALLELERİNDE DE PROJELER ANLATILDI

Başkan Tokat ve beraberindekiler Ortaköy’ün ardından Akkovanlık ve Çallı'ya ziyarette bulundular.

 

Akkovanlık’ta Pazar esnafına ‘bereket’ dileyen, alışveriş yapan, alışverişe gelen mahalleliyle sohbet eden Başkan Tokat, köy kahvesinde grup köylerde yapılacak toplu planlama hakkında detaylı bilgi aktardı.

 

Bank talebinde bulunan mahalle sakinlerine bu konudaki eksiğin farkında olduğunu belirten Başkan Tokat “Pandemide yasaklar doğrultusunda oturma bankları toplandı. Şimdi yasaklar kalktı ancak söktüğümüz birçok bankın yıpranmış olduğunu fark ettik ve banklarımızı yenileme kararı aldık. Yeni banklar en kısa sürede gerekli noktalara yerleştirilecektir.” dedi.

 

Son olarak Çallı Mahalle sakinleri ile buluşan Başkan Tokat ve beraberindekiler, her üç mahallede de sokakta, evinin bahçesinde, iş yerinde çalışan, oturan, oynayan çocuk, genç, yaşlı her yaş grubundan halkla sohbet ederek ziyaretlerini tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başkan Tokat, Müjdeli Haberi Verdi Kanayan Yara Su’ya Çözüm Bulundu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir