EasyCep’ten yenileme merkezi yatırımı

featured
easycepten-yenileme-merkezi-yatirimi.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EasyCep, 200 bin adet yenilemeyle ekonomiye 80 milyon dolar katkı yapacak

 

Türkiye’nin en büyük yenilenmiş elektronik ürün marketi EasyCep, 4 bin metrekarelik tesis yatırımına imza attı. Âtıl duran elektronik ürünlerin yeniden ekonomiye kazandırılmasına öncülük eden EasyCep’in İstanbul / Kağıthane’deki yenileme tesisinin açılışı, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı törenle gerçekleşti. 

 

Kurulduğu günden bu yana istikrarlı büyümesini sürdüren ve Türkiye’de yeni bir sektörün oluşmasına öncülük eden EasyCep, 250 kişinin istihdam edildiği 4 bin metrekarelik tesis yatırımını devreye aldı. 

 

Hem cari açığın azalmasına hem de döngüsel ekonomiye katkı sağlıyoruz”

Yenileme merkezi açılışında konuşma yapan EasyCep CEO’su Mehmet Akif Özdemir EasyCep’in sürdürülebilirliğe, döngüsel ekonomiye ve ülke ekonomisine sağladığı katma değeri vurguladı. Özdemir: “2021 yılında ortalama bir akıllı telefon fiyatı 402 dolara ulaştı. İthal edilen bu cihazların maliyeti düşünüldüğünde karşımıza ciddi rakamlar çıkıyor. Biz âtıl duran elektronik ürünleri yenileyerek tekrar ekonomiye kazandırıyor, böylece cari açığın azalmasında da etkili oluyoruz. Bu yıl 200 bin adet telefonu yenileyerek yaklaşık 80 milyon doların ülkemizde kalmasını sağlamayı hedefledik ve bu hedefimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz. İş modelimiz, kayıt dışı el değiştiren cihazların da kayıt altına alınması, ekonomiye kazandırılması ve cari açığımızın azaltılmasında etkin rol oynuyor. EasyCep olarak hem cari açığın azalmasına hem de döngüsel ekonomiye katkı sağlıyoruz.”

 

Özdemir sözlerine şöyle devam etti: “Sıfır bir cep telefonun üretilmesi ve ilk yılındaki kullanımı doğada yaklaşık 85 kilogram karbon salınımına sebep oluyor. Bunun yüzde 95’i üretim safhasında ortaya çıkıyor. Geri kalan yüzde 5’lik bölüm ise telefonların ortalama 2 ile 5 yıl arasında değişen kullanımı süresine yayılıyor. Bir ağacın 85 kg’lık bir karbon salınımını dengelemesi ise yaklaşık 20 yıl sürüyor. Döngüsel ekonomiyi destekleyip sıfırdan üretim yerine yenilenmiş cihaz tercih etmek doğal kaynakların korunarak gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir dünya bırakmak anlamına geliyor.” 

 

EasyCep bugün gelinen noktada 4 bin metrekarelik bir yenileme tesisinde 250 kişilik teknisyen kadrosu ile hizmet veriyor. 8’i İstanbul’da olmak üzere, 20 mağaza açan şirket, aylık yenileme kapasitesini ise 2022 yılı başında 10 bin adetten 150 bin adede yükseltti. EasyCep’in hedefi önümüzdeki 3-4 yıl içinde Türkiye’de yenilenmiş her 10 telefondan 4’ünün EasyCep tarafından yenilenmiş olması. 

 

Türkiye’de son 5 yılda her yıl ortalama (2018 yılı hariç) 11 milyon adet yeni cep telefonunun satıldığı pazarda, 2021 yılı itibariyle 4,6 milyar dolarlık bir hacim oluştu. Yüksek ithalat rakamları nedeniyle yenilenmiş cep telefonu pazarı her geçen gün daha da önem kazanıyor. Türkiye’de yenilenmiş telefon pazarı henüz 20 milyon dolarlar seviyesinde. Hem KDV indirimi ve taksit avantajları ile devlet teşvikleri hem de tüm dünyada döngüsel ekonomiye geçişin önem kazanması ile pazarın hızla büyüyeceği öngörülüyor. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

EasyCep’ten yenileme merkezi yatırımı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir