Ege, 20 alanda ilk 10 Türk devlet üniversitesi arasında yer alıyor

featured
ege-20-alanda-ilk-10-turk-devlet-universitesi-arasinda-yer-aliyor.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın saygın sıralama kuruluşlarından THE Ranking 2023 sonuçları açıklandı. Ege Üniversitesi, THE Ranking sıralamalarındaki tüm alan değerlendirmeleri kapsamında, 20 alanda ilk 10 Türk devlet üniversitesi arasında yer aldı. Gururlandıran başarıdan dolayı memnuniyetini ifade eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak,  “Üniversitemizin küresel ölçekte tanınırlığına ve görünürlüğüne katkı vererek uluslararasılaşma rotamıza destek olan tüm mensuplarımıza ve paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Üniversitemizin her alanda bir önceki günden dahi iyi olması ve uluslararası arenada tanınırlığın artması için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

 

         Ege Üniversitesi, THE Ranking sıralamalarındaki tüm alan değerlendirmeleri kapsamında, 20 alanda ilk 10 Türk devlet üniversitesi arasında yer alırken puanını da 20.34’e yükseltti. Sıralamaya girebilen dünya üniversiteleri arasında 2021'de ilk yüzde 86, 2022 yılında ilk yüzde 85 içerisinde yer alan Ege Üniversitesi 2023 yılında ilk yüzde 81'e yükseldi. Geçen sene sadece sanayi gelirinde ilk 1000'de yer alan Ege Üniversitesi, 2023 sıralamalarında hem sanayi geliri hem de öğretim alt puanlarında dünyada ilk 1000'de yer aldı.

 

104 ülkeden bin 799 üniversite sıralamaya girdi

Eğitim, araştırma, bilimsel atıf ve uluslararasılaşma kriterlerinden 13 performans göstergesine göre yapılan analizde Ege Üniversitesi, dünya genelinde 1201-1500 aralığında yer aldı. Dünya çapında 2 bin 500’den fazla kurumun veri gönderdiği sıralamalara 104 ülkeden bin 799 üniversite girebildi. Geçtiğimiz yıla göre genel puanında 2 puan artış sağlayan Ege, sanayi geliri kriterinde 46.7, uluslararasılaşmada 24.1, eğitimde 21.8, bilimsel atıfta 19 ve araştırmada 13.3 puan aldı. Ege Üniversitesi ulusal sıralamada devlet üniversiteleri arasında geçen sene olduğu gibi 12’nci sırada yer alırken dünya sıralamasında ilk yüzde 84'ten  yüzde 81'lik dilime yükseldi.

 

Türkiye’den 61 üniversite

THE Ranking 2023, bu yıl Türkiye’den veri gönderen 79 kurumdan 61’ini sıralamalarına dahil etti. Kurumların ilgilendiği alanlar açısından da değerlendirme yapan THE’ya göre Ege Üniversitesi, 29 alanın 20’sinde ilk 10 sıralamaya yerleşen Türk devlet üniversiteleri arasında yer aldı. Ege, bu yılki alan değerlendirmelerinde ziraat, arkeoloji, kimya mühendisliği, çevre bilimleri ve spor alanları olmak üzere 5 alanda geçen yıla oranla yükseliş gösterdi.

 

Temel değerlendirme kriterlerine göre yapılan alan bazlı ulusal sıralamalarda Ege Üniversitesi; ziraat alanında 35 üniversite arasından 4’üncü, arkeoloji alanında 33 üniversite arasından 6’ncı, kimya mühendisliği alanında 39 üniversite arasından 7’nci, çevre bilimleri alanında 39 üniversite arasından 9’uncu ve spor alanında 45 üniversite arasından 6’ncı oldu

 

“Başarılarımız motivasyonumuzu artırıyor”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Dünya üniversitelerini belirli ölçütlere göre uluslararası platformda derecelendiren THE Ranking sıralamasında, Tam Akredite Araştırma Üniversitemiz, yükselişini sürdürerek önemli bir performans gösterdi. Son dönemde uluslararası endekslerde daha üst sıralarda yer almaya başlayan Üniversitemiz, bizlere yeni bir başarının mutluluğunu yaşattı. Üniversitemiz,  29 alanın 20’sinde ilk 10 sıralamaya yerleşen Türk devlet üniversiteleri arasında yer aldı. Ege, bu yılki alan değerlendirmelerinde ziraat, arkeoloji, kimya mühendisliği, çevre bilimleri ve spor alanları olmak üzere 5 alanda geçtiğimiz yıla oranla yükseliş gösterdi.  Uluslararasılaşma hedefimiz doğrultusunda hayata geçirdiğimiz uygulamaları sürdürülebilir kılmak için Ege Üniversitesi ailesi olarak çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Üniversitemizin her alanda bir önceki günden dahi iyi olması ve uluslararası arenada tanınırlığın artması için var gücümüzle çalışacağız. Elde ettiğimiz başarılar, hedeflediğimiz yolda bizlere motivasyon kaynağı oluyor. Üniversitemizin küresel ölçekte tanınırlığına ve görünürlüğüne katkı vererek uluslararasılaşma rotamıza destek olan tüm mensuplarımıza, öğrencilerimize ve paydaşlarımıza katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Ege, 20 alanda ilk 10 Türk devlet üniversitesi arasında yer alıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir