Geceleri Uyku Kalitesini Artırmanın Yolları

Geceleri uyku kalitesini artırmanın yolları
Geceleri uyku kalitesini artırmanın yolları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gece uykusu gündüz uykusuna nazaran daha değerli ve sağlık için faydalıdır. Bu yüzden geceleri uyku kalitesini artırmanın yolları hakkında bilgi sahibi olup bunları uygulamanız, genel sağlığınızı da doğrudan etkiler.

Uzun süre uykusuz kalmak geçici rahatsızlıkların yanı sıra ciddi kronik hastalıklara da sebep olabilir. Bu nedenle gece uykusuna mümkün olduğu kadar dikkat etmeli ve uyku kalitesini artırmaya yönelik yaşam alışkanlıkları kazanmanız tavsiye edilir.

Gece Uyku Kalitesini Artırmanın Yolları Nelerdir?

Bugüne kadar yapılan tüm araştırmalar yetersiz uykunun fiziksel ve zihinsel olarak sağlık problemlerine neden olabileceğini göstermektedir. Özellikle zihinsel karmaşıklık yetersiz uyku nedeniyle daha yaygın olarak görülmektedir.

Beyin ve fiziksel fonksiyonların işleyişinin sorunsuz olması için uyku kalitesinin artması büyük önem taşır. Aşağıdaki yöntemler genel sağlık için de son derece önemli olduğu için, uzman araştırmalarına da dayalı bu önerileri uygulamanızı tavsiye ederiz.

İdeal Kilonuza Ulaşın

Her şeyden önce sağlıklı bir yaşam biçimine sahip olmak için mutlaka ideal kilonuza ulaşmaya özen gösterin. Aşırı kilolu olmak uyku kalitesini düşürdüğü gibi önemli sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Yapılan tüm araştırmalarda fazla kilolu olmanın kronik hastalıklara neden olabileceğine dair birçok sonuç elde edilmiştir. Fazla kilolu kişilerde birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilirken, kısırlık gibi doğurganlığı etkileyen problemler de görebilmektedir.

Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak sağlıklı yaşamanın temeli olduğu gibi uyku kalitesini artırmanın yolları arasında da büyük önem taşır. Vücudun hormonal ve metabolik dengesini sağlamak için düzenli egzersiz yapmak önemlidir.

Fiziksel hareketliliğe sahip olan kişilerde sağlık problemleri daha az görülmektedir. Hatta egzersizlerin birçok ilaçtan daha önleyici özellikler taşıdığı da bilinmektedir. Hastalıklara karşı önlem almak ve uyku kalitenizi artırmak için mümkün olduğu kadar düzenli bir şekilde yürüyüş ya da koşu yapmaya özen gösterebilirsiniz.

Kaliteli Yatak ve Yastıkları Tercih Edin

Kilonuza ve vücut tipinize uygun yatakları tercih etmeniz, gece daha rahat bir uyku çekmeniz için önemlidir. Gece sizi rahatsız ederek uyanmanızı sağlayacak ürünler uzun vadede zihinsel motivasyonu düşürebilir. Uykusuzluğa bağlı olarak meydana gelebilecek rahatsızlıklar da yine yatak tercihinize bağlı olarak değişebilir.

Sıklıkla Duş Almayı İhmal Etmeyin

Sıklıkla duş almak uyku kalitesini artırmanın yolları arasındadır. Duş aldığınızda vücudunuzdaki negatif enerji ortadan kalkacağı için, yatarken daha rahat olabilirsiniz. Araştırmalar uyku kalitesine iyileştirmek için banyo veya duşun önemli faydalarının olduğunu gösteriyor.

Gevşeme Teknikleri Uygulayın

Çeşitli meditasyon teknikleri sayesinde zihninizi boşaltarak daha rahat uyumanız mümkündür. Özellikle yatmadan önce uygulayacağınız bu teknikler sayesinde uyku kalitenizi daha iyi bir seviyeye taşıyabilirsiniz.

Masaj veya farklı yöntemler zihninizi boşaltmak için faydalı olabilir. Yatmadan birkaç saat önce hareketli müzikler dinlemek, kitap okumak ve nefes egzersizleri yapmak bunun birer parçasıdır.

Geç Saatlerde Yemek Yemeyin

Akşam geç saatlerde yemek yemeniz durumunda gece sıklıkla uyanmanız mümkündür. Metabolizma çalışma biçimini değiştirebileceği için, uyku esnasında kısa süre önce yediğiniz yemekler size rahatsızlık verebilir. Ayrıca yemek yedikten hemen sonra uyumanız reflü ve mide ekşimesi gibi problemlere yol açarak, yine uyku esnasında rahatsızlık duymanıza neden olur.

Yatak Odasının Sıcaklığını Ayarlamaya Özen Gösterin

Yatacağınız ortamın sıcaklığı uyku kalitesi ile doğrudan alakalı durumlardan biridir. Şayet dengeli bir sıcaklık yoksa vücut ısısını dengelemek fazla mümkün olmayabilir. Mümkün olduğunca dış gürültüden uzak ve serin bir yerde uyumak daha faydalı olacaktır.

Zararlı Alışkanlıkları Terk Edin

Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklar vücutta çeşitli problemlere neden olabilir. Örneğin yoğun sigara içen kişilerde öksürüğe bağlı olarak gece uykusunun bölünmesi söz konusu olacaktır. Bunun gibi daha birçok sebep uyku kalitesini düşürmek için sayılabilir.

Aynı Saatlerde Uyuyup Uyanmaya Çalışın

Mümkün olduğu kadar aynı saatlerde uyumak ve uyanmak, metabolizmanın bu programa ayak uydurmasını sağlar. Metabolizma bir düzene alıştığı zaman daha sağlıklı çalışır. Bu da uyku kalitenizi artıracaktır.

Mavi Işığa Maruz Kalmayın

Cep telefonları, bilgisayarlar ve tabletler gibi teknolojik cihazlar tarafından yayılan mavi ışık, zihnin uykuya konsantre olmasını zorlaştırır. Böylelikle gece saatlerinde rahatsız olabilirsiniz.

Mavi ışık siz farkında olmasanız bile gece boyunca defalarca uyanmanıza neden olur. Özellikle göz damarlarının yorulmuş olması, uykunun bölünme sebeplerinden biridir.

Kafein Miktarını Sınırlandırın

Günlük belirli bir miktar kafein alımı zihinsel sağlık için önemlidir. Ancak kafein miktarının fazla olması, zihinsel performansı düşürdüğü gibi uyku kalitesini de azaltır. Uzmanlar günde 3 veya 4 fincan kahve içilmesini faydalı bulurken, bundan daha fazlasını tüketen kişilerde yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları da görülebilir.

 

Geceleri Uyku Kalitesini Artırmanın Yolları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir