Kadim Kent Diyarbakır’da Sur Kültür Yolu Festivali Tüm Hızıyla Devam Ediyor

featured
kadim-kent-diyarbakirda-sur-kultur-yolu-festivali-tum-hiziyla-devam-ediyor.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’ın tüm tarihsel ve kültürel ihtişamını gözler önüne seren Sur Kültür Festivali etkinliklerine ara vermeden devam ediyor. Pop müziğin sevilen ismi Murat Dalkılıç’ın dün akşam (11 Ekim) Dağ Kapı Meydanı’nda verdiği konseri yine on binlerce kişi izlerken Kurşunlu Camii meydanı, Yenikapı Caddesi, Keçi Burcu ve Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki etkinliklere de yine binlerce kişi katıldı. 

 

Diyarbakır’da bu sene ilk kez düzenlenen Sur Kültür Yolu Festivali 4. gününü geride bırakırken Diyarbakır’ın pek çok tarihi ve kültürel mekanlarında gerçekleşen etkinliklere ilk 3 gün olduğu gibi yine on binlerce kişi yoğun ilgi gösterdi. Sur Kültür Yolu Festivali kapsamında 16 Ekim’e kadar şehrin birçok noktasında kültür ve sanat rüzgarı esmeye devam edecek. 

 

Murat Dalkılıç konserinde Dağ Kapı Meydanı doldu taştı

Pop müziğin Türkiye’deki sevilen isimlerden Murat Dalkılıç dün akşam Dağ Kapı Meydanı’nda verdiği konserle festivalin en çok ilgi gören isimlerinden biri oldu. Dinleyicinin tüm şarkılara eşlik ettiği konsere yaklaşık 28.000 kişi katılırken konser  öncesinde Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı tarafından kadına karşı şiddeti önleme konusuna dikkat çekmek için sahnede “KADINA EL KAL-KA-MAZ” pankartı açıldı. Pankart meydanı dolduran binlerce Diyarbakırlı tarafından büyük alkış aldı.

 

Nihat Hatipoğlu etkinliği yine binlerce kişiyi ağırladı

Festivalin ilk günü Hz. Süleyman Camii Meydanı’nda Diyarbakırlıların yoğun ilgisiyle karşılaşan ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu, dün de Ulu Camii önünde gerçekleştirdiği Hz. Muhammed’in İzinde söyleşisinde binlerce kişiye hitap etti. Programda seyircilerin sorularını da yanıtlayan Nihat Hatipoğlu festival kapsamında bir kez daha seyirciyle buluşacak. 

 

 

Kuşların Talebesi Feqiyè Teyran müzikali izleyenlere görsel şölen yaşattı

Mezopotamya'nın yetiştirdiği büyük şair Feqiyè Teyran'ın kuşlarla ilgili yarattığı tasavvufi bakış açısının işlendiği Kuşların Talebesi Feqiyè Teyran isimli müzikali çok sayıda kişi izlerken müzikal büyük beğeni topladı. 

 

Diyar-ı Nebi etkinliklerinde Eşref Ziya dinleyiciyle buluştu

Diyar-ı Nebi etkinlikleri kapsamında Kurşunlu Camii meydanında gerçekleşen Eşref Ziya konseri de binlerce kişinin yoğun katılımına sahne oldu. Bir Güneş Doğuyor isimli konserinde sevilen sanatçı Eşref Ziya katılanların kaplerine dokunarak unutulmaz bir gece yaşattı.

 

Yenikapı caddesi dopdolu etkinliklerle yine rengarenkti 

Her gün birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapan Yenikapı Caddesi festivalin dördüncü gününde de rengarenkti. Mezopotamya Lezzetleri kapsamında gerçekleşen Gaziantep/Kilis mutfağı atölyesindeki isim dün ünlü şef Vedat Başaran’dı. Yenikapı Caddesi’nde gerçekleşen Lady Quartet konseri dinleyicilere müzik şöleni yaşatırken Diyarbakır’da festival coşkusu sonuna kadar hissedildi. 

 

Sur Kültür Yolu’nda 11 Ekim’de hangi etkinlikler vardı ?

Sur Kültür Yolu Festivali kapsamında sabah başlayan etkinlikler günün geç saatlerine kadar devam ediyor. Gün içinde Diyarbakır semalarında süzülen hava balonları gece de görsel şölen sunuyor. Halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan balon uçuş etkinlikleri ve Night Glow şovları da herkesin deneyimleme imkanı bulabilmesi için 14 Ekim’e kadar uzatıldı. 

 

Kurşunlu Meydanı çocuk etkinliklerine ev sahipliği yapmaya devam ederken Z Takımı Çocuk Sahne gösterisi hem çocuklar hem de aileleri tarafından keyifle izlendi. Çocuk etkinlikleri kapsamında yüz boyama, oyun atölyeleri gibi pek çok farklı etkinlik 16 Ekim’e kadar çocuklar için devam edecek.

 

Edebiyat söyleşileri kapsamında Romanda Karakterler isimli söyleşi ile Başak Sayan edebiyat severlerle Ahmed Arif Edebiyat Müzesi’nde buluştu. Keldani Kilisesi’ndeki İsmail Acar sergisi en çok ziyaretçi alan sergilerden biri oldu. Festival kapsamındaki tüm sergiler 16 Ekim’e sürecek.

 

Kültür Yolu Festivali’nde bu akşam neler var ?

 

  • Dağ Kapı Meydanı’nda Zeynep Bastık konseri,
  • Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde Ayşegül Zaim konseri ve 2.Uluslararası Diyarbakır Kısa Film Festivali gösterimleri,
  • İç Kale’de Prof.Dr. İlber Ortaylı’nın online olarak katılacağı Heritage Talks sohbetleri, 
  • Cemil Paşa Konağı’nda gastronomi buluşmaları ve söyleşileri gibi pek çok etkinlik Sur Kültür Yolu Festivali’nin beşinci gününde katılımcılarını bekliyor. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kadim Kent Diyarbakır’da Sur Kültür Yolu Festivali Tüm Hızıyla Devam Ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir