Soyer: Kentler Türkiye ve AB arasında köprüler kuruyor

featured
soyer-kentler-turkiye-ve-ab-arasinda-kopruler-kuruyor.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği Başkanı Tunç Soyer, Avrupa kentlerini bir araya getiren yılın en büyük etkinliği olan “20. Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası” kapsamında gittiği Brüksel’de İzmir ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri güçlendirecek önemli ziyaretler yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Başkanı Tunç Soyer, beraberindeki heyetle Avrupa Bölgeler Komitesi ve Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen “20. Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası” için gittiği Brüksel’de üst düzey temaslarını bugün de sürdürdü.  Heyette Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel yer aldı.

Başkan Soyer ilk olarak T.C. AB Nezdinde Daimi Temsilciliği Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ile görüştü. Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Ukrayna’daki savaştan söz ederek tarıma odaklanmak gerektiğine değindi ve bu çerçevede Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma (IPARD) fonlarının altını çizdi. Başkan Tunç Soyer ise İzmir’de “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla uyguladıkları, kuraklık ve yoksullukla mücadele üzerine tarım stratejisinden bahsederek İzmirli markası ile küçük üreticinin ürünlerini ihraç etmeye başladıklarını ve Hollanda çiçek borsasına girdiklerini vurguladı.

 
Yeni finansman olanakları konuşuldu
Başkan Soyer, Avrupa Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdür Vekili Maciej Popowski ile de bir araya geldi. Başkan Soyer Türkiye’nin “Creative Europe” ve “Interreg Akdeniz Bölgesel İşbirliği Programı” olmak üzere iki yeni AB programına dâhil olduğunu söyleyerek “Bu programların katılımcısı olabilmekten çok mutluyuz. CHP belediyeleri olarak AB değerlerini destekliyoruz. AB’nin samimi ortaklarıyız. Parlak bir geleceğe demokrasi olmadan erişemeyiz” dedi.

Maciej Popowski ise yeni hayata geçecek Türkiye Yatırım Platformu aracılığıyla AB’nin yatırım garantileri vereceğini vurguladı. Bu kaynaklardan belediyelerin ve özel sektörün faydalanmasını istediklerini söyleyen Maciej Popowski, “Bu garantiler ulusal ve uluslararası bankalara sağlanacak. Finansman garantileri ile ilgili çalışmaların Aralık ayında AB tarafından onaylanması planlanıyor. Bankalar bu garantiler sayesinde yeni finansman kaynakları sunacaklar” dedi.

“Başka bir gelecek mümkün”
Başkan Soyer, Avrupa Parlamenteri, Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar Grubu Başkan Yardımcısı Eero Heinäluoma ile de bir toplantı yaptı. Eero Heinäluoma, Başkan Soyer’e “Burada olmanız önemli, sizi görmekten mutlu olduk” dedi. Soyer ise teşekkür ederek
“Sosyal demokrat politikalarla başka bir gelecek mümkün. AB, tarihin en büyük barış projesi. Barış demokrasi üzerine inşa ediliyor. Ülkemiz için daha iyi bir geleceği AB olmadan inşa edemeyiz. Birlikte daha iyi bir gelecek inşa etmek istiyoruz” dedi ve Eero Heinäluoma’yı İzmir’e davet etti.

 
“AB ile aynı değerleri paylaşan belediyeleriz”
Avrupa Parlamenteri, Sosyalistler ve Demokratlar Grubu İsmail Ertuğ ise AB’nin Türkiye ile işbirliği konusundaki çalışmalarını aktardı. Soyer, “Biz AB ile aynı değerleri paylaşan, aynı yolu yürüyen belediyeleriz. Sosyal demokrat belediyeciliği yaymak için çalışıyoruz” dedi.

“Bazı AB programları yerel ve bölgesel düzeyde de geliştirilebilir”
Avrupa Bölgeler Komitesi Başkanı & Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi (ARLEM) Eş Başkanı Vasco Alves Cordeiro da ziyaret edildi. Vasco Alves Cordeiro bazı AB programlarının yerel ve bölgesel düzeyde de geliştirilebileceğini belirterek “Herkese uyan tek beden tuzağına düşmemeliyiz. Sizleri dört işbirliği temasını yazılı bir biçimde bizimle paylaşmaya davet ediyorum. Avrupa Bölgeler Komitesi ve Türkiye’deki belediye başkanlarının işbirliğini nasıl geliştirebileceği konusunda somut önerilerini desteklemeye hazırız” dedi. Toplantıya Avrupa Bölgeler Komitesi Sosyalist Grup Başkanı ve Fransa Coulaines Belediye Başkanı Christophe Rouillon ve Avrupa Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışma Grubu Başkanı ve Bremen Hükümet Parlamentosu Başkan Yardımcısı Antje Grotheer de katıldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Soyer: Kentler Türkiye ve AB arasında köprüler kuruyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir