Üsküdar’da Uluslararası Cam Sergisi Üsküdar Belediyesi Dünyaca Ünlü Cam Ustalarının Eserlerini, Etki, Hayal, Dönüşüm Sergisi’nde Buluşturdu

featured
uskudarda-uluslararasi-cam-sergisi-uskudar-belediyesi-dunyaca-unlu-cam-ustalarinin-eserlerini-etki-hayal-donusum-sergisinde-bulusturdu.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üsküdar’ı şehrin kültür sanat merkezi haline getiren Üsküdar Belediyesi, sınır tanımayan hayal gücünün şekillendirdiği eserlerden oluşan “Etki Hayal Dönüşüm Cam Sergisi”ni Üsküdar’lılarla buluşturdu.  Uluslararası unvana sahip, Agah Barış Can Aksakal, Danıel Lee Alexander, Ece Tansel, Gülin Akgül, Hale Feriha Hendekçigil, Ivan Bestarı Mınar Pradıpta, James Peter Devereux, Meyçem Ezengin, M. Güçlü Polat, Mustafa Ağatekin, Serhat Özdemir, Taha Baydar, Yasemin Aslan Bakiri gibi alanında usta sanatçıların eserlerinden oluşan sergi ile camın meşakkatli yolculuğunda uğradığı farklı durakları gün yüzüne çıkarılıyor. Sergi, hayallerin ötesine geçerek olgunlaşan eserlerin yarattığı dönüşüm ve etkiyi ortaya koyuyor.

 

Üsküdar Belediyesi Nevmekan Sahil Galeri’de açılan sergisi için öncesinde bir kokteyl düzenlendi. Başta Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen olmak üzere, sergiye katılan tüm sanatçılar, yakınları ve çok sayıda Üsküdarlı kokteylde yer aldı. 

 

Açılışta konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, sergide ele alınan camın çok özel bir ürün olduğunun altını çizdi. 

 

“2022- 2023 Kültür sanat sezonumuzun açılışını bir dizi etkinlikle gerçekleştiriyoruz. Bu sergimizi de bu çerçevede düşündük ve tasarladık. Bu vesileyle yeni sezonumuzu da başarılı bir şekilde geçirmeyi temenni ediyorum. Bu sergimizin ana malzemesi cam. Yani insanlığın eski ama eskimeyen yoldaşlarından birisi.  Mutfakta, sanayide, dekorasyonda, tıpta, evlerimizin her köşesinde ve elbette sanatta cam bizim için vazgeçilemez bir malzeme. Tam da bu yüzden cama, camın bize verdiği sağlığa, temizliğe, camın çevreci kökenlerine sevgiyle bağlıyız. Sanat ise ayrı bir yerde duruyor. Bunca kırılgan bir malzemenin hayatımızın bu kadar merkezinde olması insanı gerçekten şaşırtıyor. Sarayların, ibadethanelerin, evlerin güzelliklerine güzellik katıyor cam.”

 

“Etki Hayal Dönüşüm Cam Sergisi”nin uluslararası bir niteliği bulunduğunu vurgulayan Hilmi Türkmen, “yeni kültür sezonumuz dopdolu geçecek” dedi. 

 

“Uluslararası Cam Komisyonu, malzemenin işte bu büyük tarihinden hareketle Birleşmiş Milletler’e müracaat ederek 2022’in uluslararası cam yılı ilan edilmesini sağladı. Biz de bu bütünlüğün bir parçası olmak istedik.  Çünkü Üsküdar Belediyesi olarak uzun yıllardır cam sanatçıları ile iletişimdeyiz. Cam sanatını önemsiyoruz. İstanbulluları yıllardır nitelikli cam eserleriyle, cam tabanlı sergilerle buluşturuyoruz. Kentsel ve ulusal çapta işlerimiz oluyor. Bu sene bu çalışmalarımızı küresel bir etkinlikle süsleyelim istedik.  Etki – Hayal – Dönüşüm adlı uluslararası sergimiz böyle doğdu. Sergimizde Türkiye’den ve dünyadan pek çok cam sanatçısı yer alıyor. Sergiye katılan sanatçılar, eserleriyle hem cam sanatına dair sözlerini söylemiş oldular hem de geri dönüşümün önemine dair güçlü bir mesaj verdiler. Biz bu mesajı sahipleniyoruz, kültürümüzün bir parçası olarak görüyoruz.”

 

Hayal gücünün sınırlarını aşan eşsiz eserlerden oluşan, 13 Ekim tarihinde Üsküdar’da kapılarını açacak olan sergi, 20 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Üsküdar’da Uluslararası Cam Sergisi Üsküdar Belediyesi Dünyaca Ünlü Cam Ustalarının Eserlerini, Etki, Hayal, Dönüşüm Sergisi’nde Buluşturdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir