Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde “Ustalara Saygı” duruşu

featured
beyoglu-kultur-yolu-festivalinde-ustalara-saygi-durusu.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kültür ve Turizm Bakanlığının beş şehirde çok daha kapsayıcı etkinliklerle yaygınlaştırdığı Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bünyesinde düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde, Aşık Veysel’den Cem Karaca’ya, Barış Manço’dan Neşet Ertaş’a müzik tarihine adını yazdırmış sanatçıların eserleri, İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu’nun yorumuyla müzikseverlerle buluştu. 

 

1 Ekim’den bu yana 1000’den fazla etkinlikle süren Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, sanatseverlere benzersiz bir kültür sanat deneyimi yaşatmaya devam ediyor. Festival kapsamında, müzik tarihine adını yazdırmış çağdaş halk ozanlarının hafızalara yer etmiş eserleri, “Ustalara Saygı” konserinde müzikseverlerle buluştu. Güçlü bir rock kültürü yaratılmasının öncülerinden Cem Karaca, 200’den fazla bestesi olan, birçok dilde şarkıları söylenen ve Türkiye’nin bir manada sanat elçisi olan Barış Manço, Türkmen/Abdallık kültürünün ve müzik geleneğinin son büyük temsilcisi "Bozkırın Tezenesi" Neşet Ertaş, özgün müziğin önemli temsilcilerinden Ahmet Kaya ve şiirlerinde yaşama sevinciyle hüznü, iyimserlikle umutsuzluğu iç içe işleyen ünlü halk ozanı Aşık Veysel, İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu’nun konseriyle bir kez daha hatırlandı. Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda Sevingül Bahadır, Jülide Karan ve Enver Merallı’nın solistliğinde gerçekleşen konser, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

 

Festival kapsamında Galata Mevlevihanesi’nde de Selçuk Murat Kızılateş yönetimindeki İstanbul Tasavvuf, İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu, geleneğimizin izlerini taşıyan “İrfan Meclisi” konserini icra etti. Festival boyunca söyleşilerin gerçekleştirildiği Mısır Apartmanı’ndaki Mehmet Akif Ersoy Hatıra Evi’nde ise Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Mehmet Akif’in eğitim, kültür ve sanata nasıl bir ilham kaynağı olduğunu katılımcılara anlattı.

 

Yazar Defne Suman ile öykü atölyesi 

Festivalde Beyoğlu Anadolu Lisesi’nde, yazar Defne Suman ile gençler bir öykü atölyesi gerçekleştirdi. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi çocuklar için fotoğraf atölyeleri, AKM Çocuk Sanat Merkezi ritim ve müzik atölyeleri ile ukulele atölyesi düzenledi. AKM Yeşilçam Sineması, “Battal Gazi” filmi ile AKM Türk Telekom Prime Açık Hava Sineması, “Avengers: Infinity War” film gösterimiyle ziyaretçilerini ağırladı. Şişhane Meydan Açık Hava Sahnesi’nde Brooklyn Funk Essentials, Galataport İstanbul Saat Kulesi Meydanı Açıkhava Sahnesi’nde Jabbar sahne aldı. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde “Ustalara Saygı” duruşu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir